روند رو به رشد تجدیدپذیرها در جهان دلایل عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران چیست؟

  • نویسنده: فاطمه فولادی
  • تاریخ: ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

لینک کوتاه:


به اشتراک بگذارید:


بر چسب‌ها:


روند رو به رشد تجدیدپذیرها در جهان دلایل عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران چیست؟

روند رو به رشد تجدیدپذیرها در جهان دلایل عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران چیست؟

تجدید‌پذیرها دومین منبع انرژی در تولید برق جهانی در سال ۲۰۱۷ بودند. این منابع ارزشمند تجدیدپذیر، ۲۴٫۵ درصد از تولید برق جهان را در دست دارند و پس از زغال سنگ (با سهم ۳۸٫۵ درصدی) و گاز طبیعی (با سهم ۲۳ درصدی) و بالاتر از هسته‌ای (با سهم ۱۰٫۳ درصدی) قرار دارند. از سال ۱۹۹۰ ، تولید برق تجدیدپذیر در سراسر جهان به طور متوسط ۳٫۸ % در سال رشد کرده است، که بیشتر از میانگین رشد کل تولید برق ( ۲٫۹ %) است. در حالی که ۱۹٫۴٪ از برق جهانی در سال ۱۹۹۰ از منابع تجدید پذیر تولید شده بود، این سهم تا سال ۲۰۱۷ به ۲۴٫۵٪ افزایش یافته است.

 

 

یکی از مهمترین دلایل عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران، منابع سوخت‌های فسیلی خصوصا گاز است که کشور را از نیاز به حرکت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر دور کرده است. روند تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران روند رو به رشدی را نشان می‌دهد ولی سهم تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر با توجه به افزایش تقاضای برق در کشور، روند نزولی دارد و این نشان از عدم توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر بر حسب نیاز کشور بوده است. در شکل ۲ و ۳ مقایسه میزان تولید انرژی تجدیدپذیر و سهم انرژی تجدیدپذیر در تولید برق در ایران و ترکیه در سالهای اخیر نشان داده شده است:

همانطور که در شکل‌های فوق مشاهده می‌شود ایران در تولید انرژی‌های تجدیدپذیر از کشور رقیب اقتصادی خود در منطقه فاصله زیادی دارد. البته منابع سوخت‌های فسیلی ایران و ترکیه قابل مقایسه نبوده و ترکیه در توسعه انرژی های تجدیدپذیر، جبر جغرافیایی بیشتری نسبت به ایران دارد. کشورهای نفتی منطقه اعم از عربستان، امارات و عراق نیز تمایل چندانی در تولید انرژی‌های تجدید پذیر از خود نشان نداده‌اند و میزان تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشورها از ایران نیز کمتر است. اما برای توسعه پایدار و دستیابی به سبد انرژی متنوع، حرکت به سوی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار ضروری است.

منبع: http://energyatlas.iea.org/#!/tellmap/-1076250891

نرم‌افزارمدیریت انرژی

دانلود نرم افزار یا پشتیبانی